Co to jest bruksizm i jak go leczyć?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej niezwykłej jednostki chorobowej. Tymczasem zgrzytanie zębami może prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji. Bruksizm, bo taka jest fachowa nazwa podświadomego zaciskania i zgrzytania zębami, może powodować uszkodzenia zgryzu oraz zniszczenia zębów i tkanki dziąseł. Efektem bruksizmu może być również uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny i objawy bruksizmu
Jedną z podstawowych przyczyn zgrzytania zębami jest stres. Czynnikami wywołującymi bruksizm jest również częste, nawykowe żucie gumy oraz jednostronne przeżuwanie. Wśród przyczyn tej choroby mogą znaleźć się również nieprawidłowe kontakty oraz źle ukształtowane powierzchnie koron, mostów czy protez. Mimowolne zgrzytanie zębami może być także spowodowane brakami w uzębieniu.

Wśród licznych objawów bruksizmu należy wymienić objawy ogólnoustrojowe. Bardzo często chorobie tej towarzyszą bóle głowy, karku i pleców, bóle ucha, a nawet zaburzenia słuchu oraz wszelkie zaburzenia produkcji śliny. Oczywistym skutkiem bruksizmu są objawy ze strony jamy ustnej np. ścieranie zębów, maceracja i anemizacja śluzówki policzków i języka, zanikanie przyzębia oraz krwawienia podczas szczotkowania zębów. Mogą pojawić się również bóle w okolicy mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego oraz bóle obręczy barkowej i ręki z towarzyszącym im uczuciem mrowienia lub drętwienia.

Leczenie bruksizmu
Aby wyleczyć bruksizm, najlepiej wyeliminować jego przyczynę. Jeżeli jest nią stres, trzeba po prostu spróbować się nie denerwować. Jeżeli zgrzytanie powoduje nieprawidłowo ukształtowana proteza, należy ją zmienić. Najczęściej stosowanym objawowym sposobem leczenia bruksizmu jest specjalna nakładka na zęby zakładana w trakcie snu. Jest ona wykonywana przez stomatologa. Zakłada się ją na zęby górne, przez co niemożliwe jest tarcie nimi o zęby dolne.

Leczenie przyczynowe to przede wszystkim skuteczne formy relaksu, dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. U jednych redukcję stresu powoduje słuchanie muzyki u innych uprawianie sportu, jeszcze u innych kąpiele. Warto również od czasu do czasu z boku twarzy ułożyć ciepłą, wilgotną ściereczkę, która pozwoli na rozluźnienie obolałych mięśni twarzy. Pomocna może okazać się również redukcja wystających punktów na zębach, czyli wyrównanie zgryzu przez stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *