Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Większość z nas wciąż myśli, że narkoman to osoba, która przez narkotyki straciła wszystko co cenne: rodzinę, dom, pracę. Tymczasem po narkotyki sięgają osoby, które mają prestiżową pracę, uczniowie, którzy osiągają bardzo dobre oceny, dzieci z tzw. dobrych domów, czy rodzice znudzeni prowadzeniem stabilnego życia. Każdy może uzależnić się od narkotyków. Osoba uzależniona nie przyzna się, że ma problem z narkotykami, dlatego powinniśmy wiedzieć jakie są objawy uzależnienia od narkotyków.

Jak się zmienia osoba uzależniona?

Jak poznać, że bliska nam osoba sięga po narkotyki? U osób, które są uzależnione pojawiają się zmiany w zachowaniu. Takie osoby całkowicie zmieniają swój tryb życia: mają inne nawyki, wahania nastroju, porzucają swoje dotychczasowe zainteresowania. U nastolatków można jeszcze zwrócić uwagę na to, że odsuwają się od swoich dawnych przyjaciół i zawierają przyjaźnie z nowymi osobami, które pojawiły się w ich życiu nie wiadomo skąd. Osoba która bierze narkotyki często kłamie i oszukuje, zauważamy, że staje się ona zamknięta w sobie i tak od nas daleka. Skutkiem nadużywania środków psychoaktywnych jest także zmiana w wyglądzie. Osoba nagle chudnie lub tyje, mogą się pojawić także zmiany na skórze. Możemy także zaobserwować, że osoba zmienia swój styl- inaczej się ubiera, ma kolczyki i tatuaże. Czasem jest tak że zaniedbuje higienę osobistą.

Co robić, gdy bliska nam osoba nadużywa narkotyków?

Kiedy zauważymy jakieś niepokojące znaki, które mogą świadczyć o tym, że nasz syn/mąż czy przyjaciel nadużywa narkotyków możemy z nim szczerze porozmawiać i zaproponować pomoc. W przypadku nieletnich należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który wybierze najlepszą formę pomocy: grypę wsparcia czy ośrodek stacjonarny. Warto sprawdzić jakie są ośrodki leczenia uzależnień w okolicy w której mieszkamy. W Krakowie np. pomoc znajdziemy tutaj: mctu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *